Automatizuje se vše s cílem zvýšit kvalitu, zvýšit kapacitu, zvýšit efektivnost, úroveň řízení, zajistit spolehlivost, zlepšit pracovní prostředí, ulehčit lidem život a zároveň klást větší požadavky na ty, kteří ji neustále vyvíjejí a zdokonalují, i na ty, kteří ji stále ještě obsluhují. Automatizace přináší i negativní aspekty, které se zatím nedaří zcela uspokojivě řešit. Jsou to dopady na životní prostředí, vznik nových civilizačních chorob a narůstání rozdílu mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi.
Mazak Paletech s tříúrovňovým zásobníkem palet (základní sestava)
Automatizace významně ovlivňuje výrobní činnosti všech oborů. Vzhledem k tomu, že v samotném srdci výroby stojí vždy výrobní zařízení, chceme na příkladu největšího světového výrobce obráběcích strojů představit, jak mohou být stroje v rámci široké škály opcí vybaveny automatizační technikou – v našem případě jde o automatizaci manipulace s materiálem a následné kontrolní činnosti na hotovém obrobku.
Detail manipulátoru a zásobníku palet |
Manipulace s obrobky u obráběcích center
Tak jako i ostatní výrobci obráběcích strojů má japonská společnost Yamazaki Mazak své stroje vybavené již ve standardu jednotkami manipulace polotovarem i hotovými obrobky. Veškerá vodorovná centra Mazak mají standardně dvoupaletový výměník umožňující základní manipulaci v překrytém čase obrábění. U svislých center s pojezdným stojanem typu Mazak VTC je ve výbavě přepážka s elektronickým rozhraním umožňujícím využívat každou polovinu stroje samostatně, tedy také dvoupaletový systém.
Svislá frézovací centra s křížovým stolem lze opčně dovybavit výměnou palet prostřednictvím přesouvačů, které technologickou paletu (v tomto případě celý vrchní díl stolu stroje) přesunou mimo vlastní pracovní prostor a opět založí druhou paletu. Systém je obdobný jako při posunování železničních vagónů na nákladovém nádraží. U portálových frézovacích center se využívá taktéž shodného principu.
Soustružnická centra a pracovní buňky
Pro soustružnická centra je ve formě příslušenství k dispozici interface pro připojení podavače tyčí a několik typů nakládacích i vynášecích zařízení obrobků. CNC soustruhy mohou být dále vybaveny samostatným portálovým robotem Mazak s autonomním řízením nebo jen rozhraním pro zákaznickou aplikaci průmyslového robotu s manipulací přes přední dveře. Svislé soustruhy typu Mazak e-Integrex mohou být dodány v modifikaci pro zařazení do pružných výrobních systémů (Mazak Paletech, Mazak FMS) zkompletovaných z různých typů obráběcích strojů Mazak. Soustružnická stejně jako vodorovná obráběcí centra Mazak jsou nabízena i v provedení inteligentní pracovní buňky s průmyslovým robotem pod názvem Mazak e-bot cell 720. Robot vybavený vizuálním systémem je schopný provádět výměnu přípravků a zajistit bezobslužný provoz buňky po dobu 720 hodin (3 směny po dobu jednoho měsíce). Buňka e-bot cell 720 může být zařazena i do pružného výrobního systému Mazak Paletech.
Velkokapacitní výrobní systém Mazak Paletech |
Pružné výrobní systémy
Pružné výrobní systémy typu Mazak Paletech lze dělit dle počtu vrstev, do nichž jsou palety ukládány. Mazak dodává 1 až 3 úrovňový systém anebo v kombinaci s regálovým zakladačem dle volby zákazníka. Další členění může být dle velikosti palety (přičemž platí, že lze vždy pracovat se dvěma sousedními velikostmi palet v jediném systému). Do jednoho systému Paletech je možné zařadit i stroje z různých modelových řad – například vodorovná obráběcí centra společně se svislými pětiosými frézovacími centry a multifunkčními svislými soustružnickými stroji. S podklady výrobce si doslova každý může z nabízených stavebnicových modulů sestavit svůj vlastní pružný výrobní systém.
Základní konfigurace stavebnice sestává z jednoho stroje, šesti úložných míst pro palety a jedné nakládací stanice. Tuto sestavu pak může zákazník sám libovolně rozšiřovat až do výrobního systému s 16ti obráběcími centry, 240 paletami a robotizovaným systémem nástrojového hospodářství (FMS).
Pružné výrobní systémy Mazak Paletech znamenají i vyšší úroveň řízení výroby. Velice komfortní management paletového hospodářství přivede uživatele až ke kybernetickým výrobním střediskům s on-line plánovacím systémem, který kompletně zohledňuje lidské i hmotné zdroje a automaticky provádí korekce plánu dle skutečného stavu výroby. K tomu nejsou třeba žádné průvodky ani čárové kódy, stačí občas monitorovat aktuální stavy na jednotlivých pracovištích a schvalovat nebo provézt drobné úpravy automaticky generovaného a aktualizovaného plánu. Vlastní kompletací Mazak Paletechu překonáváme předěl mezi automatizační vybaveností stroje od výrobce a následnými aplikacemi na straně uživatele. Délku bezobslužného provozu Paletechu lze prodloužit aplikací průmyslového robotu u nakládací stanice.
Doplnění obráběcích strojů roboty
Obdobně lze roboty vybavovat i jednotlivé stroje nebo více strojů. Tyto kombinace mají výhodu v tom, že není třeba se omezovat na jediného výrobce strojů a lze sestavovat buňky různých výrobců strojů a dodavatelů měřících a kontrolních jednotek.
Níže uvádíme příklad aplikace robota Nachi, typ MR20, společně se soustružnickým centrem Mazak a vysokorychlostním frézovacím centrem Brother. Tento sedmi-osý robot vyniká zejména kompaktností a dobrou dostupností ramene robota do míst, kam by se klasický 6-ti osý robot nedostal. Této výhody bylo využito při umístění robota mimo hlavní nakládací prostor, čímž se zachovala možnost ručního zakládání kusů do obráběcího centra pro použití v kusové výrobě, kdy je z hlediska času nevýhodné seřizovat průmyslový robot.
Výrobní buňka s robotem Nachi |
V tomto konkrétním případě se jedná o zapojení průmyslového robota MR20 do výrobní linky s CNC soustružnickým centrem MAZAK QTNX100 a obráběcím centrem Brother TC-S2D s následnou kontrolou závitu a gravírováním na hotový výrobek. Polotovar je odebírán robotem ze zakládacího dopravního pásu a založen do soustružnického centra. Následuje soustružení a přesun rozpracovaného dílu robotem do obráběcího centra. Po kompletním obrobení je každý kus zkontrolován (automatickou jednotkou pro kontrolu závitů) s eventuelním vyřazením neshodných výrobků a následně přesunut k označení na gravírovacím zařízení. Hotový výrobek je po této operaci odložen na vynášecí dopravní pás a transportován mimo prostor výrobní buňky.
Detail činnosti robota ve výrobní buňce |
Automatizace ve světle dneška
Automatizace je oborem, který poskytuje rozsáhlé možnosti aplikací a modifikací pro splnění nejrůznějších technických zadání. Článek poskytuje stručný náhled na tuto problematiku z pohledu významného světového výrobce číslicově řízených obráběcích strojů a tuzemského dodavatele těchto strojů. Automatizace obráběcích strojů je jistě perspektivní oblastí, která našla v České Republice zatím výraznější uplatnění prakticky jen v automobilovém průmyslu.
Nezapomínejme na automatizaci při investičních úvahách o rozšiřování provozů v souvislosti s nárůstem výroby, které nastalo po období útlumu. Nenechávejme automatizaci jen ve vzpomínkách na minulost v souvislosti se současným rozebíráním a šrotováním jednoho ze světově prvních pružných výrobních systémů v Olomouci. Vzpomeňme a oživme myšlenky jednoho z tvůrců tohoto systému a nestora tuzemského oboru výrobních strojů, Ing. Jaromíra Zeleného, CSc. († 23.3.2011)!
Ing. Ondřej SVOBODA, Ph.D.